Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Komentáře

ANO. Obhájce terorismu by ji taky nedostal (snad)

Udělení Nobelovy ceny za literaturu Peterovi Handkemu vyvolalo vlnu kritiky kvůli jeho podpoře hlavního viníka války v Jugoslávii Slobodana Miloševiče. Měli by hodnotitelé podobně problematické postoje zohledňovat?

Pochopitelně že by měl. Podobně jako Nobelova cena za mír je i Nobelova cena za literaturu obecně vnímána jako ocenění nejen výjimečných autorských, ale i lidských kvalit. Ostatně se oficiálně udílí za „nejvýznačnější literární dílo v ideálním směru“. A Handkeho literární odkaz rozhodně ideální směr nemá. Ať už se na něj jednou budeme dívat ze sebevzdálenějšího odstupu, tím, co napsal o válkách v Jugoslávii a jak se v nich osobně angažoval, udělal ostudu nejen sobě, ale i celému svému oboru.

Nobelovu cenu za literaturu sice před ním dostali sympatizanti fašismu (Hamsun) i komunismu (Shaw), ti ovšem ještě dřív, než zrůdným ideologiím propadli. A když v roce 1982 ocenění získal miláček kubánského diktárora Fidela Castra Gabriel García Márquez, Švédská akademie ho za dva roky na oplátku na dálku věnovala Jaroslavu Seifertovi, který byl tou dobou pronásledován československými bolševiky.

Handke cenu dostal dvacet let poté, co popřel bosenskou genocidu spáchanou Srby, jejichž vůdci pak navíc řečnil na pohřbu. Handke se za to nikdy neomluvil, a když se ho nyní novináři chtěli na jeho morální selhání ptát, přestal uraženě komunikovat se světem.

Jak těžké je oddělit osobní postoje od autorského díla, u nás teď ukázala úmrtí Karla Gotta a Vlasty Chramostové. Loučilo by se se zpěvákem tolik lidí, kdyby se odmítl stát tváří normalizace a nemohl načas jako tolik jeho kolegů a kolegyň veřejně vystupovat? A dočkala by se naopak herečka tak dojemných poct v Národním divadle, kdyby…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1617
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte