Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Peter Handke

Zaslepený radikál a vidoucí básník v jednom

Peter Handke wins Nobel Prize in Literature 2019
Peter Handke • Autor: JULIEN DE ROSA / EPA / Profimedi

Možná tím největším paradoxem nobelovského laureátství rakouského spisovatele Petera Handkeho (76) je skutečnost, že cenu obdržel tvůrce, který na jednu stranu dokáže jazykem zachytit nejjemnější záchvěvy lidské existence, ale na druhou nejde pro slovo daleko a dost často si „nevidí do huby“.

„Po všech těch sporech jsem udiven. Tento druh rozhodnutí je ze strany Švédské akademie velmi odvážný,“ řekl Handke tisku, když se dozvěděl o letošním nobelovském verdiktu, který ocenil „jeho vlivná díla, jež s lingvistickou vynalézavostí prozkoumávají periferii a specifičnost lidské zkušenosti“. Povšimněme si, že se nepřímo staví do role disidenta, ačkoli fakticky je dávno prominentem. A ani s tím udivením to nebude tak žhavé. Handke byl mezi možnými laureáty Nobelovy ceny zmiňován opakovaně. Když pak čelil kritice kvůli svým postojům v časech balkánských válek,  které se nyní znovu v souvislosti s oceněním připomínají, prohlásil, že už žádnou poctu nepřevezme. A přímo o Nobelově ceně řekl, že by se měla zrušit, protože vytváří „falešné svatořečení“.

Do nich!

Rodák z Griffenu, tedy z jižní části Korutan, kde se kromě němčiny běžně hovořilo slovinsky, začal do literárního dění promlouvat velmi mlád a zostra. Dlouhovlasý, jemně vyhlížející intelektuál s brýlemi, jemuž se přezdívalo Mädchen (děvče) a který nedostudoval práva, v polovině šedesátých let razantně vyrukoval proti tehdejšímu německy píšícímu literárnímu establishmentu. Ten pro něj zosobňovali tvůrci kolem Skupiny…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte