Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Olga Tokarczuk

Vypravěčka krutého i krásného, ale nevyhnutelného plynutí

Nobel Prize for Literature 2018 - Olga Tokarczuk
Olga Tokarczuk • Autor: dpa/picture alliance via Getty I

Nobelovu cena za literaturu za rok 2018 získala Polka Olga Tokarczuk a za rok 2019 Rakušan Peter Handke. Loni totiž nebyla vyhlášena kvůli skandálu se sexuálním obtěžováním ve Švédské akademii, jež volí laureáty.

•••

Poté co získala Nobelovu cenu za literaturu, zaplnil se Facebook fotkami, kde lidé vzpomínají na svá „setkání s Olgou“, protože pro ty, kdo bezprostřední drobnou černovlásku s dredy zažili naživo, je těžké říkat jí jinak. Dobře to ilustruje její energii, touhu mluvit s lidmi a naslouchat jim, ale také je přesvědčovat. Polská spisovatelka Olga Tokarczuk (57) se otevřeně a nekompromisně vyjadřuje k politické situaci ve své zemi, k ekologické krizi i postavení žen ve společnosti. A vzbuzuje tak kontroverze i nenávist na sociálních sítích.

Odmítá vidět svět jednoduše a takové jsou i její romány. Kolážovité příběhy vystudované psycholožky jsou ovlivněné Jungem, stojí na znalostech velké historie i regionálních dějin, stejně jako pověstí a mýtů. Je to prostor cyklického času, kde se pohybují často protikladné postavy,  ale zároveň do něj proniká postkomunistická reflexe či soužití Čechů, Poláků a Němců. Nejde tu však o vinu a trest. Vše je součástí jakéhosi krutého i krásného, ale nevyhnutelného plynutí. Její prózy jsou určené především vášnivým čtenářům, kteří se touží ztratit v houštině vyprávění. Přesto mají v roztěkaném světě jednu výhodu: jsou přístupné i pro ty, kteří…

I_obalka_R42
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R42
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte