Benátky mají velkokapacitní výletní parníky, Amsterdam drogy a prostitutky, Budapešť rozlučky se svobodou, Barcelona ulice plné turistů v plavkách. Praha má koloběžky.

A kromě nich šlapací pivní vozítka, exhalace z veteránů a lodí, trdelníky, bublifukáře, performery v obřích kostýmech medvědů, pokleslou gastronomii pod značkou „typical czech menu“ a plno dalších jevů, které proměnily historické centrum v lacinou show.

Když loni přibyly elektrokoloběžky kalifornské značky Lime, zpočátku to vypadalo jako důkaz, že o město je zájem i mezi průkopníky moderního světa mikromobility. Po roce se ale ukazuje, že o praktickou přepravu moc nejde. Odemknout elektrokoloběžku stojí 25 korun, každá minuta jízdy stojí po letošním zdražení čtyři koruny. Svezení vyjde skoro stejně draho jako taxík. Z elektroskútrů je tedy především jen další atrakce pro turisty.

Pražští radní nyní slibují zakročit. Minulý týden město oznámilo, že firmě vypoví nynější dohodu a přes zimu bude tlačit na „restart“ pravidel.

Optikou domorodců není moc co ztratit, koloběžky jsou – na rozdíl třeba od mnohem levnějších a praktičtějších sdílených kol – zbytná věc. Šlo by říct, že pro kvalitu života ve městě lze udělat plno jiných věcí. Principiálně vzato dusí město mnohem víc enormní množství aut než pár set koloběžek s rozjívenými piloty. Nové nápady zní každopádně rozumně. Špatně zaparkované koloběžky chce město odvážet na náklady firmy, podobně jako u aut. Po firmě Lime chce, aby rovnou v aplikaci…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte