Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Příliš hebká budoucnost

65_ross
Alec Ross: Obory budoucnosti

Americký expert v oboru inovací Alec Ross působil jako poradce Hillary Clinton, což mu prý umožnilo intenzivně nahlédnout, jaké síly utvářejí svět. Jeho kniha Obory budoucnosti vskutku přináší informovaný i čtivý, ale zároveň nepřekvapivý pohled na ekonomickou budoucnost spojenou s vývojem technologií. A přestože se nedívá jen optikou vítězů, jsou jeho závěry někdy příliš optimistické a proklamativní.

Zatímco digitalizací nesená globalizace podle autora pomohla obrovskému množství lidí na trzích s levnou pracovní silou, příští vlna na příslušníky středních tříd dolehne. Přesto soudí, že většina platforem digitální ekonomiky přispívá k finančnímu posilování skupin s nízkými a středními příjmy. Podobně míní, že náš postoj k datům je stejně důležitý, jako byl ve věku zemědělství postoj k půdě a později postoj k průmyslu. Píše o nadnárodních firmách, které nikam nepatří, uvědomuje si zneužívání soukromých údajů. Budoucí problémy ale velkoryse přechází a stejně tak nejeví zájem o ekologii a pochvalně píše třeba o automatických drtičkách medúz. Široce se naopak věnuje právě robotice, v níž na tom očekávatelně budou nejlépe státy, které vyvíjejí a vyrábějí roboty na export; kde mají výrobci centrály a kde je kvalifikovaná pracovní síla. Tedy Jižní Korea, Japonsko nebo Německo.

Roboti se podle něj stanou také nezbytnými domácími pomocníky. Autor dává slovo i skeptikům, kteří tvrdí, nám umožní „nenaslouchat starším lidem“. Ale sám o nich píše s nadšením. Rozebírá…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte