Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Jako doma

Slyšení eurokomisařů napovídají, jak bude nově vypadat evropská politika

Bulharský politolog Ivan Krastev při pohledu na roztříštěný europarlament po letošních volbách řekl, že se do evropské politiky vrátil konflikt. Minulý týden dal slovům, která tehdy Krastev řekl v rozhovoru s Respektem, intenzivně za pravdu. Na půdě parlamentu právě probíhají slyšení nastupujících eurokomisařů a po prvním týdnu dva z nich pod tlakem europoslanců skončili a nad dalšími třemi visí otazník.

Že by nová komise prošla zcela bez úhony, si téměř nikdo nemyslel. Evropští poslanci dávají v posledních letech stále více najevo, že nejsou jen do počtu. Odmítnout až pět nebo i více komisařů – další slyšení pokračují tento týden, na řadu přijde i Věra Jourová – je však bezprecedentní, doposud se končilo u čísla jedna. První dva, kteří už skončili, navíc nebyli vůbec připuštěni k testu před poslanci, protože se proti nim postavil právní výbor zkoumající jejich majetek a minulost.

Ententyky, dva uchazeči

Slyšení nepostrádají prvek absurdity. Třicítka dospělých lidí, kteří něčeho dosáhli ve svých dosavadních kariérách, ještě před pár týdny netušila, co budou mít v Evropské komisi na starosti. Teď se najednou mají před europoslanci tvářit, že svému novému oboru zcela rozumí. Je to pozůstatek minulosti, kdy měli poslanci minimum pravomocí a „grilováním“ nastupujících komisařů, nominandů národních vlád, si kompenzovali téměř nulovou kontrolu nad evropskou exekutivou.

Jednotlivé vlády dlouho posílaly do komise, koho chtěly, protože věděly, že beztak projde. Tyhle…

I_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte