40-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Dosavadní příběh Grety Thunberg shrnují dvě fotografie. Na jedné – z loňského léta – sedí u zdi osamělá školačka s batůžkem a načmáranou cedulí „školní stávka za klima“, sedí tu málem jako symbol bezmoci a naivity, jako někdo, kdo z logiky současného světa prostě nemůže ničeho dosáhnout. Na druhém, jen pár dní starém snímku kráčejí ulicemi amerického velkoměsta desítky tisíc lidí požadujících ráznou akci proti klimatickým změnám, z nichž řadu k účasti inspirovala právě švédská studentka.

Esejista Václav Cílek před časem Gretu přirovnal k Johance z Arku, která dokázala vyburcovat francouzský lid k válce s anglickými uchvatiteli. Její nedávné vystoupení na klimatickém summitu v New Yorku ale svádí i k jiným metaforám. „Hledáte u nás mladých naději. Jak se opovažujete! Lidé trpí. Lidé umírají. Celé ekosystémy kolabují… a vše, o čem dokážete hovořit, jsou peníze a pohádky o věčném ekonomickém růstu!“ Když Greta s tváří staženou hněvem tato slova pronášela, jako by nebyla smrtelným člověkem, ale nějakým dybukem z jiného světa – ztělesněním špatného svědomí každého z nás, všech relativně bohatých lidí s monstrózní uhlíkovou stopou. Možná i proto se jí dostalo tolika posměšků a odsudků.

Kde je G20?

Znechucení mladé aktivistky z výsledků summitu je však pochopitelné. Bylo to jednodenní setkání, na kterém měli šéfové států a vlád i zástupci byznysu představit razantnější opatření, která by umožnila splnit cíle pařížské klimatické dohody. Podle ní by se globální teplota…

I_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 942

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte