Jiřín, leden 2019
Moc hezké pro chudé, nemyslíte? (Jan Bezděk u vstupu na pozemky Juraje Waleka) • Autor: Matěj Stránský

Kamenná brána u odbočky k domu penzionovaného slovenského podnikatele Juraje Waleka vzbuzuje zvědavost. Ze silnice vypadá spíš jako zmenšenina vstupu na severoamerický ranč, což ve zvlněné venkovské krajině na Benešovsku překvapí. Má na sobě popisné číslo a kameru, ale žádnou zábranu. Cesta je veřejná a volná, kdo chce vstoupit, může.

Samotná usedlost je až o pár set metrů dál za horizontem, brána funguje jen jako vstup do Walekova světa. V něm se chystá neobvyklý stavební záměr, z něhož se klube zajímavý test úřadů a sousedského soužití na venkově.

Náročná klientela čeká

Walekovi patří většina okolních pozemků. Část z nich chce změnit na stavební parcely a na nich volně po krajině rozesít domy pro náročnou klientelu. Projekt už je zakreslen do návrhu územního plánu, který připravuje obec Bystřice pro širší okolí a spěchá na něj kvůli odblokování výstavby v jiných místech.

Potíž je v tom, že Walek chce měnit chráněné území uprostřed přírodního parku. Bydlení v hezké přírodě blízko Prahy by pro kupce znamenalo velké plus, pro získání povolení je však existence parku minus. Walekovi sousedé, z nichž někteří s ním vedou či vedli jiné spory, spojili síly a proti změnám podali hromadný protest.

„Prý je to tu moc hezké na to, aby tu bydleli chudí lidé. Že je tak hezké přírody škoda,“ vypráví o svojí schůzce s Walekem lídr jeho odpůrců a jeden ze sousedů Jan Bezděk. Pod petici, kterou organizuje, se podepsalo přes pět set lidí z okolí, což na řídce osídleném…

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R04_OPRAVA 2
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte