39-profil
Svatopluk Bartík • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

V textu o sobě se Svatopluk Bartík (44) bojí chyb a nepřesností. „Nechci se s vámi sejít, když nebudu mít plnou kontrolu nad svými citacemi a neuvidím před uveřejněním celý článek,“ klade brněnský politik podmínky při domlouvání schůzky, kterou nakonec pro nedůvěru ve výsledek zruší. Je to přitom trochu paradox: do povědomí veřejnosti se Bartík dostal díky svému příspěvku v listopadu dva měsíce před prezidentskou volbou, kdy na Facebooku s odvoláním na zaručené zdroje napsal, že jeden z favoritů blížící se volby, stávající prezident Miloš Zeman, má rakovinu, odmítl se léčit a zbývá mu tři až sedm měsíců života. Bartíka nakonec příspěvek dostal až do soudní pře s Milošem Zemanem, která stále trvá a v níž mu hrozí kromě omluvy pokuta pět milionů korun. To je hodně peněz pro jednoho oblastního činitele, ale důležitější je v Bartíkově sporu otázka, zda lze o vysoce postavených politicích bez důkazů v ruce veřejně prohlašovat takto citlivé informace.

Nespokojený občan

Svatopluk Bartík svůj příspěvek o Zemanově blízké smrti od počátku hájil tím, že chtěl veřejnosti poskytnout vhled do prezidentova zdravotního stavu, protože on tak sám neučinil a jeho indispozice by přitom podle Bartíka mohla ovlivnit výkon prezidentského úřadu. „V té době pan Zeman působil značně nemocně, nejistě, někdy i dezorientovaně, viditelně hodně zhubl, najednou musel být podpírán. Takže když jsem se z vysoce důvěryhodného zdroje dozvěděl tuto informaci, rozhodl jsem se ji zveřejnit,“ vysvětluje…

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte