Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected]

Kultura, Kultura

Guma scrunchie

Anglicky to je scrunchie. Jak to jenom říct česky? Dlouho to vypadalo, že tenhle trend vcelku bezbolestně zmizel v zapomnění. Teď je zpátky s plnou silou a bude potřeba mu najít jméno. Bude to dřina.

Scrunchie je gumička zašitá do kusu látky, kterou možno zakoupit či vyrobit podle scrunchie tutoriálů. S pomocí scrunchie lze vytvořit z vlasů ohon nebo v horším případě tzv. palmu – účes věrně markýrující rostlinu na vrcholku hlavy. Nabízí se nám tu pro scrunchie pěkný český termín palmovka, ale oponenti namítají, že ta už existuje a že by se to pletlo.

Každopádně palmovka neboli scrunchie vstoupila na módní scénu na hlavě Madonny ve filmu Hledám Susan Zn.: Zoufale z roku 1985. O něco později discočeskoslovensko ovládl Discopříběh a přinesl discoestetiku s příměsí aerobiku – a kdyby byl Michal David holka a měl víc vlasů, určitě by tuhle parádu nosil nonstop. Stejně jako on prožila scrunchie změnu režimu bez úhony a stala se součástí vlasové kultury let devadesátých.

Tehdejší scrunchie královny si vlasy ostříhaly a nabarvily a narodily se jim holčičky a z nich vyrostly VSCO girls. Ty mají s Michalem Davidem společného už jen to, že chtějí žít nonstop. A nonstop se fotit a fotky upravovat přes aplikaci VSCO. K jejich uniformě patří baťůžek, lahev na vodu – a scrunchie. Možná dokonce ta, co našly doma po mamince. Že by maman? Nebo rovnou mamík?

Ve třetí řadě…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].