„Opilí turisté se chovají, jako by dobyli naše město“, hlásil minulý týden titulek britského deníku The Guardian, který citoval traumatizovanou obyvatelku pražského Starého Města. Článek o zhoubném vlivu masového turismu na české hlavní město byl ještě doplněn sloganem „Pád Prahy“. Jen krátce předtím vyšel na webu BBC podobný text, tentokrát s nadpisem „Jaké to je bydlet v přeturistizovaném městě“. Praha tam byla zařazená do společnosti s Amsterdamem, San Franciskem, Barcelonou a Torontem, které také trpí nájezdy turistů.

Je zřejmé, že letošní rok přinesl do mnohých měst nový pohled na hromadný turismus. V Praze dosáhl počet turistů loni osmi milionů, tedy o 2,2 milionu víc než v roce 2012. Letos se podle odhadů počítá s devíti miliony. Ty jsou neseny fenoménem instagramové turistiky, kdy sociální sítě nabízejí přednostně svým uživatelům fotky z míst, kde se lidé fotí nejčastěji. Tam potom jezdí mnozí jen proto, aby měli podobnou fotku také.

Masový turismus je tak hnaný motorem, který čím déle běží, tím víc energie dodává. To je podporováno letadly dost levnými na to, aby je nepřekvapilo zvýšení ceny kvůli zvažované dani z leteckého benzinu. A hlavním lákadlem zůstává česká jistota – levný alkohol.

Noční starosta Prahy Jan Štern nedávno označil tempo zvyšujícího se turismu do města za „šílené“ a „děsivé“. Praha, Český Krumlov a postupně další města se najednou učí přepólovat své myšlení a uvažovat o turismu jinak: už ne jako o zdroji peněz, který je třeba hýčkat,…

I_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2406

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte