Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Silné východní křídlo 

Alternativa pro Německo směřuje k dosud největšímu úspěchu

Víc než sto bývalých východoněmeckých disidentů promluvilo minulý týden do kampaně před zemskými volbami v Sasku a Braniborsku. „Proti zneužívání mírumilovné revoluce roku 1989“ zněl název jejich společného prohlášení, kterým se vymezili vůči strategii Alternativy pro Německo. Tato krajně pravicová strana se totiž v projevech na náměstích i na reklamních plakátech prezentuje jako dědička protikomunistické revoluce – a požaduje její dokončení.

„Wende 2.0“ (Obrat 2.0) oznamuje například na jednom z billboardů, přičemž „Wende“ je slovo nejčastěji užívané při pojmenování německých změn roku 1989. „Staň se disidentem,“ zní další slogan. „My jsme ten lid,“ odkazuje zase na volání, které znělo před třiceti lety při prodemokratických manifestacích v Lipsku a dalších městech a které bylo tehdy narážkou na neustálou snahu komunistického režimu prezentovat se coby „vláda lidu pro lid“.

Lídři AfD na mítincích opakují, že atmosféra dnešního Německa jim připomíná východní Německo před pádem diktatury – s elitami odtrženými od lidu a zglajchšaltovanými médii. „Nenecháme se znovu zavést do NDR, to už nechceme nikdy zažít,“ říkal při zahájení volební kampaně v Chotěbuzi jeden z lídrů východní AfD Björn Höcke.

Tento popis v postkomunistické části Německa rezonuje. Aktuální průzkumy před zemskými volbami v Sasku a Braniborsku, které se uskuteční 1. září, přisuzují AfD více než 20 procent a šanci stát se v obou spolkových zemích vůbec nejsilnější stranou. Silná je také v Durynsku, kde…

I_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte