Jaderná elektrárna Dukovany Autor: Matěj Stránský

Náhlá výměna šéfů Energetického regulačního úřadu se možná časem ukáže jako jedna z největších věcí, ke které se Babišova vláda letos rozhodla. ERÚ je mocná instituce, která ovlivňuje příspěvky pro výrobce energií, dohlíží na jejich fungování, rozdává licence a má i velký vliv na to, za jaké ceny se tady elektřina, teplo nebo plyn prodávají.

Tři z pěti radních minulý týden ve funkcích skončili, úřad má i nového šéfa. O nejdůležitějších věcech se v radě hlasuje většinovým způsobem, výměna tří lidí z pěti tedy znamená úplně nové rozložení sil. Kvůli vlivu úřadu na miliardový trh s energiemi zde také chtějí mít zastání všichni velcí hráči. Od ČEZ přes zástupce uhelného byznysu až po plynaře třeba z okolí Daniela Křetínského a jeho skupiny EPH.

Hlavními postavami dramatu s náhlou výměnou se na jedné straně stal ministr průmyslu Karel Havlíček a dnes již bývalý radní Vladimír Vlk.

Havlíček odvolanou trojici obvinil z toho, že přestali sloužit spotřebitelům, ale místo toho šli příliš na ruku zmíněným velkým hráčům. Vyplývalo to podle Havlíčka z informací tajných služeb, ale i z některých případů popsaných dříve v médiích.

Vlk se proti mlhavému obvinění ohradil. „Ať pan ministr jasně řekne, co o mně tajné služby zjistily, nebo ať o mně přestane lhát. Já se toho nebojím a nebojím se ani soudu. Mám důkazy, že jsem se snažil pracovat maximálně nezávisle,“ uvedl pro Respekt odvolaný radní. A dodal, že schůzky radních s regulovanými subjekty, tedy firmami působícími v…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte