32-profil-kolouchova
Klára Kolouchová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když jsem po čtvrté hodině ráno vylezla na vrchol, měla jsem toho plné zuby. Byla jsem šťastná, že už nikam výš nemusím. V životě jsem nelezla na těžší kopec,“ směje se do telefonu Klára Kolouchová. Volá z pákistánského města Skardu a omlouvá svou přímočarost – ještě se úplně nevzpamatovala z čerstvého zážitku, který jí dodává bez nadsázky planetární rozměr. Čtyřicetiletá černovláska je dnes v horolezecké komunitě všeobecně známou postavou a její jméno si většina kolegů spojuje s „titulem“ první Češky, která zdolala Mount Everest. Minulý týden si česká manažerka splnila další sen: za osm hodin zdolala co do počtu obětí nejnebezpečnější horu světa K2 a zařadila se do klubu dvaceti žen na zeměkouli, které tuto náročnou misi zvládly.

Dlouho to nevydrží

Zdolání „kádvojky“ bylo dlouho nejisté. Kláře Kolouchové vyšla až třetí expedice: v roce 2016 její výprava skončila předčasně kvůli lavině, která smetla všechno vybavení a zásoby, loni ji zastavily zdravotní potíže. „Řekla jsem si, že to zkusím ještě jednou, ale naposledy,“ vypráví horolezkyně. I tentokrát to vypadalo, že bude muset výšlap vzdát. Při prvním vrcholovém pokusu ji těsně před cílem zbrzdil čerstvý sníh a musela se s celým týmem vracet do základního tábora. Nakonec se o čtyři dny později jako jediná výprava rozhodli jít nahoru ještě jednou. A tentokrát se výstup podařil. „Nemyslete si ale, že dojít na vrchol je něco euforického. Člověk si maximálně oddechne a maže pryč. Pocit toho příjemného, že má něco za…

I_obalka_R32
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R32
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte