Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda, Společnost

Horší kopec neznám

Česká horolezkyně zdolala tři nejvyšší hory světa a hledá práci, která jí umožní pokračovat

Klára Kolouchová • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer
Klára Kolouchová • Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Když jsem po čtvrté hodině ráno vylezla na vrchol, měla jsem toho plné zuby. Byla jsem šťastná, že už nikam výš nemusím. V životě jsem nelezla na těžší kopec,“ směje se do telefonu Klára Kolouchová. Volá z pákistánského města Skardu a omlouvá svou přímočarost – ještě se úplně nevzpamatovala z čerstvého zážitku, který jí dodává bez nadsázky planetární rozměr. Čtyřicetiletá černovláska je dnes v horolezecké komunitě všeobecně známou postavou a její jméno si většina kolegů spojuje s „titulem“ první Češky, která zdolala Mount Everest. Minulý týden si česká manažerka splnila další sen: za osm hodin zdolala co do počtu obětí nejnebezpečnější horu světa K2 a zařadila se do klubu dvaceti žen na zeměkouli, které tuto náročnou misi zvládly.

Dlouho to nevydrží

Zdolání „kádvojky“ bylo dlouho nejisté. Kláře Kolouchové vyšla až třetí expedice: v roce 2016 její výprava skončila předčasně kvůli lavině, která smetla všechno vybavení a zásoby, loni ji zastavily zdravotní potíže. „Řekla jsem si, že to zkusím ještě jednou, ale naposledy,“ vypráví horolezkyně. I tentokrát to vypadalo, že bude muset výšlap vzdát. Při prvním vrcholovém pokusu ji těsně před cílem zbrzdil čerstvý sníh a musela se s celým týmem vracet do základního tábora. Nakonec se o čtyři dny později jako jediná výprava rozhodli jít nahoru ještě jednou. A tentokrát se výstup podařil. „Nemyslete si ale, že dojít na vrchol je něco euforického. Člověk si maximálně oddechne a maže pryč. Pocit toho příjemného, že má něco za…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: ilustrace: Pavel Reisenauer

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.