20_AGENDA_Jaros
Chtělo by to novou kapitolu. (Petr Fiala) • Autor: Milan Jaroš

Chci sestavit vítězný tým, který porazí Andreje Babiše ve volbách do sněmovny 2021. Budu jednat se stranami, které patří do konzervativně-liberálního proudu,“ prohlásil v polovině prázdnin šéf ODS Petr Fiala. Jeho silná slova znovu probouzejí spící téma, které se už roky vine tuzemskou politickou scénou: spojování roztříštěných opozičních stran do silnějšího bloku. A současná situace je minimálně ze dvou důvodů unikátní: Čerstvým impulzem pro možnou spolupráci se stala vlna demonstrací pod taktovkou spolku Milion chvilek pro demokracii. Ta ukázala, že v české společnosti existuje silný odpor k politice premiéra Andreje Babiše, a odhalila, že jeho jádro požaduje řešení od parlamentní opozice, která zatím není schopná Babiše porazit. Druhým důvodem je fakt, že se iniciativy poprvé chopila ODS coby nejsilnější opoziční strana.

Posun tu je

Pro Petra Fialu představuje plán na společnou kandidátku opozičních stran značné riziko. Dosud o tomto plánu otevřeně mluvili jen lídři Starostů a o schůzkách špiček jednotlivých stran, které odstartovaly chvíli po květnovýchevropských volbách, se veřejně nemluvilo. Ve hře jsou TOP 09, Starostové, KDU-ČSL a ODS a opatrnost má jasnou logiku: vyjednávání zatím nepřineslo konkrétní kroky a není vůbec jisté, jak na naznačené plány zareagují členské základny.

Pro všechny zúčastněné se pořád jedná o citlivou záležitost. Strany si pokusy o vzájemné spojování v nějaké podobě už vyzkoušely a nikdy to nevydrželo. Někdejší dohodu…

I_obalka_R31_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R31_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte