Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Nálet jednorožce

Elektrické koloběžky kalifornské firmy Lime zaplavily Prahu. Jakou mají budoucnost a proč si na ně lidé stěžují?

59B_jaros

Prosadit v Česku a zejména v jeho hlavním městě jiné modely dopravy než auta a MHD není vůbec snadné. Kdykoli se něco objeví, okamžitě se také vynoří stížnosti. Asi nejznámějším případem jsou elektrická jezdítka segway, která si dokonce vysloužila vlastní zákazovou značku. Později začala vadit sdílená žlutá kola čínské společnosti ofo, v centru Prahy dokonce cyklisté obecně, a teď jsou to pro změnu elektrokoloběžky – i ony se setkávají s protesty. Zdá se ale, že na ně si už Pražané přece jen pomalu začínají zvykat.

Systém sdílení elektrických koloběžek Lime začal v Praze fungovat na konci září. Zničehonic se v ulicích objevila asi stovka volně stojících bílo-zelených elektrických koloběžek. Dnes už jich je kolem čtyř set a bude zajímavé sledovat, jak si povedou. Zatím se tu podařilo uspět jediné službě sdílení menších dopravních prostředků, než jsou auta – českému projektu Rekola. Zkušenosti ze zahraničí přitom svědčí o tom, že podobné systémy mohou do jisté míry proměnit dopravu ve městech.

S helmou a na silnici

Použití elektroběžek je maximálně jednoduché. Na chytrý telefon si stáhnete aplikaci, zaregistrujete se přes Facebook nebo telefonní číslo a zadáte údaje o platební kartě. Přímo v aplikaci je mapa, která vám ukáže rozmístění koloběžek, stav jejich nabití i hranice oblasti, v níž je možné koloběžku bezpečně odložit. Když pak na ulici koloběžku objevíte, rychlým naskenováním QR kódu na řídítkách ji aktivujete a můžete vyrazit na cestu.

[image id=…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte