32_mynar_jaros
Autor: Milan Jaroš

Ovlivňováním soudců v případech, které nějak souvisely s Pražským hradem, by se mohla na svém jednání zabývat Poslanecká sněmovna. V organizačním výboru dolní komory to minulý týden uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že to jeho strana navrhne. Souhlas již předběžně vyslovily některé další opoziční strany, proti nejsou ani někteří zástupci vládního hnutí ANO. Poslanci tak reagují na aktivitu prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který se podle zjištění Respektu ve funkci opakovaně snažil zasahovat do rozhodování justice.

Kancléř volal nebo psal soudcům Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze či se s nimi scházel. Jak vypověděl jeden z nich, ústavní soudce Vojtěch Šimíček, kancléř mu například na neformálním jednání v restauraci v minulosti „naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo“. Miloš Zeman chtěl služební zákon, ke kterému měl výhrady, zrušit a domáhal se toho u Ústavního soudu. O věci spolurozhodoval Šimíček.

Mynář chtěl se soudcem mluvit i o případu, jenž se týkal Lesní správy Lány. Kvůli předražené zakázce v něm byl obviněn Mynářův podřízený, šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Hrad se u Ústavního soudu domáhal, aby policie nemohla použít některé v Lánech zabavené dokumenty, což by jí zkomplikovalo vyšetřování a zároveň ochránilo kancléřova muže Baláka. Ve věci byl u Ústavního soudu zpravodajem opět Šimíček. Ten Mynářovi nikdy nevyhověl. Stejně reagovali i další soudci, po…

I_obalka_R03
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1696

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte