Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Mynář vs. poslanci

V Poslanecké sněmovně se bude řešit ovlivňování justice

32_mynar_jaros
Autor: Milan Jaroš

Ovlivňováním soudců v případech, které nějak souvisely s Pražským hradem, by se mohla na svém jednání zabývat Poslanecká sněmovna. V organizačním výboru dolní komory to minulý týden uvedl šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek s tím, že to jeho strana navrhne. Souhlas již předběžně vyslovily některé další opoziční strany, proti nejsou ani někteří zástupci vládního hnutí ANO. Poslanci tak reagují na aktivitu prezidentova kancléře Vratislava Mynáře, který se podle zjištění Respektu ve funkci opakovaně snažil zasahovat do rozhodování justice.

Kancléř volal nebo psal soudcům Ústavního soudu, Nejvyššího správního soudu a Městského soudu v Praze či se s nimi scházel. Jak vypověděl jeden z nich, ústavní soudce Vojtěch Šimíček, kancléř mu například na neformálním jednání v restauraci v minulosti „naznačil, jaké rozhodnutí by se panu prezidentovi ve věci služebního zákona líbilo“. Miloš Zeman chtěl služební zákon, ke kterému měl výhrady, zrušit a domáhal se toho u Ústavního soudu. O věci spolurozhodoval Šimíček.

Mynář chtěl se soudcem mluvit i o případu, jenž se týkal Lesní správy Lány. Kvůli předražené zakázce v něm byl obviněn Mynářův podřízený, šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Hrad se u Ústavního soudu domáhal, aby policie nemohla použít některé v Lánech zabavené dokumenty, což by jí zkomplikovalo vyšetřování a zároveň ochránilo kancléřova muže Baláka. Ve věci byl u Ústavního soudu zpravodajem opět Šimíček. Ten Mynářovi nikdy nevyhověl. Stejně reagovali i další soudci, po…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R03
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

vedoucí rubriky, Fokus

kundra 300
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1502
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte