Kultura

Čokoládová hlína za nehty

Proč je v zahradničení obsažen hluboký smysl potvrzený historií i uměním

Anglická spisovatelka Penelope Lively vyrůstala před osmdesáti lety v Egyptě poblíž Káhiry. Její matka tam měla horkou slunnou zahradu a snažila se uplatňovat principy anglického zahradničení. Malá Penelope udržovala animistické přátelství s eukalyptem a houpala se s dětmi od sousedů na nadzemních kořenech obrovitého fíkovníku. Pak se ve dvanácti letech přestěhovala do Anglie, ale zahrady a zahradničení ji nikdy nepřestaly provázet. Ať už to byly další zahrady její babičky a matky nebo pak tři její vlastní. A loni, ve třiaosmdesáti letech, sepsala půvabnou literárně-zahradnickou knihu-esej Život v zahradě, pojednávající o vášni, jež provází lidstvo od neolitu.

Věnuje se v ní nejen jakýmsi zkráceným dějinám lidské lásky k pěstování rostlin všeho druhu, ale stejně tak prorůstání této lásky do světa umění. A všímá si tak, kdo z umělců byl opravdový zahradník a jak zahrady pomáhají v mnoha literárních dílech navodit atmosféru či dokreslit postavy. „Jsou to zemitá, plodná místa a v této podobě je známe, ryjeme v nich a vychutnáváme si je, ale zároveň úžasně překypují odkazy – jsou mocné, poddajné a mohou se stát metaforou,“ píše o zahradách.

Počasí je vždycky špatné

Lively je sama úspěšná autorka, napsala knihy pro děti i dospělé a za román Měsíční tygr, ve kterém umírající historička rekapituluje svůj život i dějiny světa, dostala v roce 1987 Man Bookerovu cenu (mimochodem Host ho vydá na podzim). S touto erudicí zkoumá právě souvislosti „mezi…

I_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte