49A

Dokonce i současnému člověku zvyklému na všudypřítomné útoky obrazových a zvukových vjemů se z té podívané může zatočit hlava. V Domě umění města Brna vstoupí do labyrintu obrazovek, promítacích pláten, reproduktorů a informačních tabulí, na kterých se odvíjí historie jednoho výjimečného kulturního fenoménu. Folklorní sbor divoce hopsá v synchronizovaných útvarech před panoramatem Vysokých Tater, houslový virtuos hraje k dobré pohodě dělníkům stavícím sídliště, baletky krouží kolem líhnoucích se kuřat a klavírista svými trylky vítá přistávající proudové letadlo.

Tohle jsou typické scény z historických představení Laterny magiky. Vynálezu, jímž před jednašedesáti lety Československo předběhlo dobu a díky kterému se o jeho kultuře formované komunistickým dohledem mluvilo ve světě se všeobecným uznáním. Jak už to ale u legend bývá, dějiny Laterny magiky byly zatím spíš opředené mytickými superlativy než podrobené serióznímu rozboru, který by se na vývoj podíval z profesionálního odstupu.

To se děje až právě teď. Filmové historičky Lucie Česálková a Kateřina Svatoňová o Laterně magice připravily monumentální výstavu doprovázenou monografií. Projekt celý fenomén zařazuje do dobových souvislostí a vynáší na světlo z archivu materiály, které měli dosud šanci vidět jen samotní autoři Laterny magiky.

Kapela ze samých Šlitrů

Laternu magiku vymysleli režisér Alfréd Radok se scénografem Josefem Svobodou pro československý pavilon na Expu 1958 v Bruselu. V Praze se sice…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1733

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte