Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Benešová natvrdo

Ministryně spravedlnosti musí předvést víc než sliby

Nepřišla jsem ohýbat právo. Přišla jsem tu justici posílit, aby fungovala dobře.“ Slova, která pronesla ministryně spravedlnosti Marie Benešová v Poslanecké sněmovně tři dny po čtvrtmilionové demonstraci na Letné, znějí jako pokus uklidnit rozjitřenou atmosféru. Davy lidí přivedla na náměstí obava, že ministryně – spojenkyně premiéra i prezidenta – bude chtít vyměnit vedení státního zastupitelství a dosadit své lidi do čela některých soudů, aby více rozmýšleli postup v politicky citlivých případech, především v kauze možných dotačních podvodů premiéra Andreje Babiše při stavbě jeho luxusního rodinného sídla Čapí hnízdo.

Aby dodala věrohodnosti svému tvrzení, že jí o takovou mocenskou čistku nejde, sešla se šéfka justice vedle vystoupení v parlamentu s protikorupční organizací Rekonstrukce státu a nabídla jí spolupráci. Je to právě tato instituce, která požaduje důsledné odpolitizování veřejné žaloby, a tak by se mohlo zdát, že Benešová chce stejné cíle naplňovat i ve své politické roli. Faktem však je, že nic konkrétního pro to dosud neudělala, a tak je stále důvod sledovat její kroky s co největší ostražitostí.

Skutečné cíle

Okolnosti, za nichž se Marie Benešová dostala do úřadu, budily od začátku podezření. Předchozí šéf justice Jan Kněžínek, kterého Benešová ve funkci nahradila a jenž dával jasně najevo nechuť vměšovat se do práce žalobců, byl bez jakékoli předchozí výtky odejit poté, co policie navrhla státnímu zastupitelství obžalovat premiéra Andreje…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte