Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Komentáře, Politika

Benešová natvrdo

Ministryně spravedlnosti musí předvést víc než sliby

Nepřišla jsem ohýbat právo. Přišla jsem tu justici posílit, aby fungovala dobře.“ Slova, která pronesla ministryně spravedlnosti Marie Benešová v Poslanecké sněmovně tři dny po čtvrtmilionové demonstraci na Letné, znějí jako pokus uklidnit rozjitřenou atmosféru. Davy lidí přivedla na náměstí obava, že ministryně – spojenkyně premiéra i prezidenta – bude chtít vyměnit vedení státního zastupitelství a dosadit své lidi do čela některých soudů, aby více rozmýšleli postup v politicky citlivých případech, především v kauze možných dotačních podvodů premiéra Andreje Babiše při stavbě jeho luxusního rodinného sídla Čapí hnízdo.

Aby dodala věrohodnosti svému tvrzení, že jí o takovou mocenskou čistku nejde, sešla se šéfka justice vedle vystoupení v parlamentu s protikorupční organizací Rekonstrukce státu a nabídla jí spolupráci. Je to právě tato instituce, která požaduje důsledné odpolitizování veřejné žaloby, a tak by se mohlo zdát, že Benešová chce stejné cíle naplňovat i ve své politické roli. Faktem však je, že nic konkrétního pro to dosud neudělala, a tak je stále důvod sledovat její kroky s co největší ostražitostí.

Skutečné cíle

Okolnosti, za nichž se Marie Benešová dostala do úřadu, budily od začátku podezření. Předchozí šéf justice Jan Kněžínek, kterého Benešová ve funkci nahradila a jenž dával jasně najevo nechuť vměšovat se do práce žalobců, byl bez jakékoli předchozí výtky odejit poté, co policie navrhla státnímu zastupitelství obžalovat premiéra Andreje…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].