Nepřišla jsem ohýbat právo. Přišla jsem tu justici posílit, aby fungovala dobře.“ Slova, která pronesla ministryně spravedlnosti Marie Benešová v Poslanecké sněmovně tři dny po čtvrtmilionové demonstraci na Letné, znějí jako pokus uklidnit rozjitřenou atmosféru. Davy lidí přivedla na náměstí obava, že ministryně – spojenkyně premiéra i prezidenta – bude chtít vyměnit vedení státního zastupitelství a dosadit své lidi do čela některých soudů, aby více rozmýšleli postup v politicky citlivých případech, především v kauze možných dotačních podvodů premiéra Andreje Babiše při stavbě jeho luxusního rodinného sídla Čapí hnízdo.

Aby dodala věrohodnosti svému tvrzení, že jí o takovou mocenskou čistku nejde, sešla se šéfka justice vedle vystoupení v parlamentu s protikorupční organizací Rekonstrukce státu a nabídla jí spolupráci. Je to právě tato instituce, která požaduje důsledné odpolitizování veřejné žaloby, a tak by se mohlo zdát, že Benešová chce stejné cíle naplňovat i ve své politické roli. Faktem však je, že nic konkrétního pro to dosud neudělala, a tak je stále důvod sledovat její kroky s co největší ostražitostí.

Skutečné cíle

Okolnosti, za nichž se Marie Benešová dostala do úřadu, budily od začátku podezření. Předchozí šéf justice Jan Kněžínek, kterého Benešová ve funkci nahradila a jenž dával jasně najevo nechuť vměšovat se do práce žalobců, byl bez jakékoli předchozí výtky odejit poté, co policie navrhla státnímu zastupitelství obžalovat premiéra Andreje…

I_obalka_R28_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R28_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ondřej Kundra

zástupce šéfredaktora

kundrao
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1959

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte