Muhammad Mursí zemřel v den velkého výročí: 17. června 2012 zvítězil ve volbách a stal se tak prvním a jediným demokraticky zvoleným prezidentem v dějinách Egypta. A 17. června 2019 Mursí zkolaboval v soudní síni v Káhiře.

Zpovídal se právě z jednoho z mnoha obvinění, kterým čelil od chvíle, kdy jej v červenci 2013, tedy po pouhém roce v prezidentském úřadě, svrhla armáda. Ke dvaceti letům byl už odsouzen za to, že údajně nařídil násilné rozehnání demonstrace svých kritiků. Dalších pětadvacet let vězení dostal za předávání informací tajným službám Kataru. Za urážku justice přišel trest dalších tří let.

Už déle bylo jasné, že u soudu probíhá politické divadlo a v Kalifornii vystudovaný inženýr, jemuž táhlo na sedmdesátku, se již na svobodu nikdy nedostane. Mursího osud je osudem egyptského jara, jeho zmařených nadějí. Do smutného příběhu ale patří také mizerný způsob, kterým s historickou příležitostí naložil sám Mursí a jeho Muslimské bratrstvo.

Porušené sliby

Bratrstvo se už před desítkami let vzdalo politického násilí a teroru. Značná část egyptské veřejnosti se však bála toho, že odstranění třicet let vládnoucího diktátora Husního Mubáraka povede k tomu, že islamisté i bez násilí vytvoří novou, nábožensky založenou diktaturu. Bratrstvo bylo výborně organizované a vyhrálo první parlamentní volby. Jeho předáci však opakovaně uklidňovali, že „nikdy“ vlastního kandidáta nepostaví, neboť netouží po úplném převzetí moci. A pak slib porušili a jejich muž Mursí…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1637

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte