Andrej Kiska byl v minulosti slovenským prezidentem a chce být v budoucnosti slovenským premiérem. Minulý týden oficiálně ohlásil vznik nové politické strany, jmenuje se Za ľudí a předcházely jí dva roky spekulací. Teď už je jasno a slovenská politika má další proevropskou středovou stranu s výraznou tváří v čele.

Riziko v tomto Smeru

V polovině roku 2017 svým spoluobčanům Kiska říkal, že po konci prezidentského mandátu odejde z politiky, bude se věnovat rodině, a nebude ani kandidovat znovu, ani vstupovat do stranické politiky. Změnila to loňská vražda novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Z možností, které Kiska coby vraždou znovuprobuzený veřejný činitel měl – vstoupit do nějaké existující strany, jen ji podpořit, nebo založit úplně nové těleso –, si nakonec vybral tu třetí. Za ľudí ohlásilo vznik hned poté, co Kisku v prezidentské funkci vystřídala Zuzana Čaputová a on sám měl rozvázané ruce.

Podle bratislavského politologa Michala Vašečky se Kiska pokouší založit velkou všeobecně přijatelnou stranu. Konzervativní, ale velmi umírněně. Schopnou získávat voliče v Bratislavě, ale i v menších městech a na vesnicích. Sám Kiska si jako cíl v blížících se parlamentních volbách (měly by se konat začátkem jara příštího roku) vytyčil dvacet procent hlasů. To je podle dosud známých průzkumů a odhadů – kterých je velmi málo – odvážné, ale reálné. Jediný zatím známý průzkum přisoudil Kiskovu novému projektu necelých deset procent hlasů. Detailní…

obal26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obal26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte