Milí diváci, vítám vás u další výměny manželek. Jsem nažehlená Janička, myju se ráno a večer, denně nacpu dvě pračky a moje komínky vypraného prádla voní po Arielu a jsou vyšší než Temelín. Vyměníme se s paní Ivetou, která je špindíra, nestřídá si trička a má divné názory.

Pětadvacet procent uhlíkové stopy trička pochází z toho, že se pere, říká špindíra Iveta. Devadesát procent prádla se pere dřív, než je skutečně špinavé. Pětina spotřeby vody v domácnosti jde na praní. To vše Iveta vyčetla ze svých ekowebů. A že pot je čistý! Teprve když se vsákne do oblečení a začnou se množit bakterie, vzniká zápach a pocit špíny. Stačí tedy mít dostatečně prodyšné oblečení. Na trhu přibývají firmy, které ho nabízejí, a jejich zákazníci i Iveta tomu věří.

Například značka Unbound Merino slibuje, že jejich cestovatelské tričko lze nosit deset dní, a to i takových, jako jsou teď. Textilní startup Pangaia nabízí tričko ze speciálního materiálu, který kombinuje vlákna z organické bavlny a mořských řas a je „ošetřeno“ peprmintovým olejem pro více svěžesti. Ať už to znamená cokoli, Iveta a Justin Bieber jsou z toho svěžestí bez sebe. Další zázračná látka je pak Polygiene ze solí stříbra, jíž některé módní značky svoje oblečení napouštějí pro „více nošení, méně praní“ – jak zní jejich slogan.

Janička po svléknutí všechno pěkně hodí do pračky a natočí ji na vysoké obrátky. Iveta pověsí oblečení na ramínko, očistí kartáčem, nechá vyvětrat. A když na sebe kápne červenou omáčku, hned ji…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1311

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte