Minulý týden jsme byli svědky neobvyklé podívané. Ministr zahraničí Německa, tedy jednoho z nejbližších amerických spojenců, odcestoval do Teheránu a oznámil tam, že již brzy bude připraven evropský platební systém navržený jako alternativa k platbám v dolarech. Návštěva proběhla ve spolupráci s Británií a Francií a obě země se na zrodu systému nazvaného INSTEX také podílely.

INSTEX pravděpodobně neuspěje nebo se ukáže, že je v krátkodobé perspektivě zcela nedostačující. Nadvládu dolaru v globálním obchodě, jež je pro Ameriku velmi výhodná, nebude snadné zvrátit. INSTEX je však varovný výstřel, jakýsi kanárek v důlní šachtě. Nejbližší spojenci Ameriky se urputně pokoušejí podkopat jeden ze základních pilířů americké světové moci.

Vytočení a odhodlaní

Proč? Na to je snadná odpověď, příčinou je zneužívání postavení ze strany Trumpovy administrativy. Spojené státy v tuto chvíli dominují světu, existují však síly, které jejich status narušují. Částečně se jedná o hluboké strukturální změny, jakou je například vzestup Číny. Jak ale upozorňuje The Economist, jindy jde spíše o reakci na systematické zneužívání role světového hegemona.

Vezměme jako příklad důvod, proč k hledání alternativy k dolaru vůbec došlo. Británie, Francie i Německo jsou signatáři jaderné dohody s Íránem z roku 2015. Když Trumpova administrativa dohodu vloni jednostranně vypověděla navzdory tomu, že se jí Írán řídil, obnovily Spojené státy sankce a využily síly dolaru k tomu, aby ostatním…

I_obalka_R25
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R25
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte