24-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Předseda vlády Andrej Babiš je legitimně zvolený politik. Důvěra jeho voličů je stále silná, a dokonce i strany, které ho drží u moci, tedy až na ČSSD, neslábnou. Přesto přišel čas, aby z kabinetu odešel.

Vláda Agrofertu

Součástí nepsané společenské smlouvy je, že i když zemi řídí vláda, se kterou programově nesouhlasíme, respektujeme její legitimitu. Pravice musí do posledního dechu polemizovat s nápady levice, pokud ale projdou parlamentem (a nezruší je Ústavní soud), tak prostě platí. A stejně tak je tomu ve chvíli, kdy se pozice obrátí.

Když Andrej Babiš poprvé vstoupil do vlády, bylo těžké akceptovat jeho někdejší členství v KSČ, spolupráci s StB, aroganci a chuť řídit zemi jako firmu. Taková však byla volba české veřejnosti. Politická opozice jej kritizovala, část médií rozebírala jeho chyby, ale všichni akceptovali fakt, že je řádně zvoleným politikem. Dokonce lidé chodící na demonstrace připouštějí, že až v posledních měsících si řekli: dost.

Co se změnilo? Proč by měl Babiš odejít? Protože nic z toho, čeho jsme dnes svědky, není překvapením. A hlavně proto, že Andrej Babiš dostal šanci tomu všemu předejít. Pokud bychom k němu chtěli projevit maximální míru vstřícnosti, mohli bychom tvrdit, že na začátku jeho politické kariéry byla nevědomost. Neznal politiku, neznal tradici, neznal pravidla. Do politiky vstoupil jako vlastník velké části médií a gigantické firmy Agrofert. Média mají o politice referovat, ale to s politikem za zády nejde, Agrofert je…

I_obalka_R24
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R24
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2139

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte