V Olomouci se minulý týden hodně slavilo. Začal v ní třiadvacátý ročník festivalu Divadelní flora, místní Muzeum umění získalo v soutěži Gloria Musaealis cenu za výstavu roku a hlavně její bývalý primátor Antonín Staněk rezignoval na funkci ministra kultury. Akt ještě musí posvětit prezident, jemuž byl doteď Staněk velmi sympatický (ministrem odvolaný šéf Národní galerie Jiří Fajt je Zemanovi naopak velmi nesympatický), čili je otázka, zda se celá kauza ještě nezamotá. Ale už samotné oznámení rezignace se slavilo nejen v Olomouci, a to zcela oprávněně.

Česká republika možná měla i o něco málo zmatenější ministry kultury. Ale žádný ze Staňkových předchůdců se ve funkci nechoval tak namyšleně a arogantně, aby si svými kroky během pouhých jedenácti měsíců v úřadě proti sobě poštval prakticky celou kulturní scénu. Po vyhazovu dvou ředitelů klíčových sbírkotvorných institucí v zemi (odvolání šéfa Muzea umění Olomouc Michala Soukupa nedává ani z časového odstupu žádnou logiku) navíc prokázal v rozhovorech pro média takovou neznalost prostředí, na které má dohlížet, že hlasy žádající jeho konec rychle přibývaly napříč všemi kulturními obory a žádná respektovaná figura se veřejně nepostavila na jeho stranu.

Když po Staňkovi mateřská ČSSD před pár dny žádala „uklidnění situace“ v rezortu, musela velmi dobře vědět, že to může splnit pouze svou rezignací. Jeho nástupce či nástupkyně na ministerstvu tak bude mít snadnou pozici: kdokoli ho vystřídá, bude pro veřejnost snesitelnější…

I_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1702

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte