Na aktuální výstavě Zdeňka Buriana v Obecním domě vás nejspíš překvapí dvě věci: nesmí se na ní fotit (dokonce ani používat mobilní telefon) a nikde není uvedeno, kdo díla vlastní. Důvodem je fakt, že výstava je složená výhradně z artefaktů zapůjčených soukromými sběrateli. A ti si nepřáli, aby si někdo mohl udělat obrázek, kdo z nich co z Buriana má. Rámcovou představu si tak může návštěvník utvořit jen z pověšených rámů, jejichž jednotná podoba v případě některých obrazů a kreseb dává jasně najevo, že je má v majetku stejný člověk.

V Česku je totiž zvykem se raději ke svým investicím do umění nehlásit. Sběratelé mají obavu, že by jim jejich koníček mohli závidět ti, kdo si něco takového nemohou dovolit, nebo že by to v horším případě mohlo přilákat zloděje. Je to škoda. Vždyť za soukromým sběratelstvím se skrývají příběhy, jejichž dobrodružná povaha se často blíží vyprávěním, která kdysi ilustroval Zdeněk Burian. A Česko je plné malých „kunstkomor“ otevřených přátelům a přátelům jejich přátel, kteří se za nimi do jejich vil a bytů chodí dívat na umění.

Jednu opravdu malebnou si vybudoval i historik umění Jiří Šetlík. Byl na to zvyklý z domova: v rodinné podolské vile byl od dětství obklopen díly Maxe Švabinského, Františka Bílka nebo Bohumila Kafky, která sbírali jeho rodiče. Sám pak během své profesní kariéry shromáždil ještě větší kolekci.

Dvě malé plastiky Otty Gutfreunda dostal od sochařových dědiců za knížku, kterou o něm napsal. Dřevoryt Františka Kupky mu…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1686

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte