37A_jaros
Sídlo Evropského parlamentu v Bruselu • Autor: Milan Jaroš

Málokdo čeká v Česku na rozsudek tak dlouho jako íránský obchodník s naftou Shahram Abdullah Zadeh. Ve vazební věznici v Brně sedí už pátým rokem. Soudní řízení začalo loni a nyní je sotva za poločasem. „Teoreticky by to mohlo skončit za rok,“ odhaduje žalobce Aleš Sosík.

Zadeha viní z organizování kolosální daňové zpronevěry ve výši 2,3 miliardy korun. Pokud se vina prokáže, půjde nejspíš o rekordní případ z oblasti takzvaných karuselových či řetězových podvodů, typově největšího daňového deliktu polistopadové éry. Nejhorší časy na tomto poli podle policistů a finančních kontrolorů pominuly. Škody jsou však stále velké – poslední odhad je za rok 2017, kdy stát kvůli karuselovým a podobným podvodům přišel podle ministerstva financí „cca o 30 miliard korun“. Pro srovnání, kdyby stát tyto peníze měl, mohl by hned zvednout učitelům platy na 50 tisíc nebo zvětšit rozpočet armády o polovinu.

Podvody obvykle stojí na krácení daně z přidané hodnoty (DPH) při obchodech napříč Evropskou unií. Principu této daně však málokdo rozumí, a tak úniky málokoho trápí, byť jde o problém týkající se všech evropských zemí.

Respekt problém mapoval v rámci mezinárodního projektu #GrandTheftEurope, iniciovaného německou investigativní redakcí Correctiv. Do projektu se zapojilo 35 médií z 30 evropských zemí. Výsledkem společné práce je zjištění, že karuselové podvody s DPH dál běží ve velkém a v některých případech mají ještě temnější stránku, než je okrádání státu, například financování…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1046

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte