59A_foto Malai Design
Malai, „umělá kůže“ z kokosů

Vypadá to jako škraloup nebo želé. Vrstva se tvoří na povrchu roztoku asi dva týdny. Pak se plát téhle zvláštní hmoty z kádě sebere a suší, čímž vznikne materiál trochu podobný kůži. Vyrábějí se z něj zatím peněženky a malé kabelky. Po dalším zdokonalení výroby a testování by se dal využít i jinde – na větší tašky, na potahy nábytku, na boty. Na začátku je přitom voda z hnědých kokosů, která by se jinak vylila. „Většinou to lidi dost překvapí, že z kokosové vody vznikne něco tak pevného. Ale funguje to,“ říká Zuzana Gombošová, která tenhle materiál vyvinula a pojmenovala ho malai. Už dva roky ho zdokonaluje a pomalu rozjíždí výrobu ve městě Chertala v indickém státě Kérala plném kokosových palem.

Ve vodě z kokosů se množí bakterie a produkují celulózu. Je to tradiční technologie, kterou se v Asii vyrábí sladké želé nata de coco. Zuzana Gombošová je designérka původem z Vinného u Michalovců a má za sebou školení v Londýně na umělecké škole Central Saint Martins v oboru Material Futures (budoucnost materiálů), kde už s bakteriemi experimentovala. Po studiu šla za prací do Indie a poznatky ze školy spojila s tradiční místní znalostí. Teď se svým kolegou Susmithem založili malou výrobu: pěstují celulózu, zpevňují ji různými rostlinnými vlákny a věří, že má budoucnost.

Příběh o kokosech a indicko-slovenském nápadu zní trochu neuvěřitelně, má přitom mnoho variant. Designéři, vědci a další kreativní mozky mají momentálně společné téma: hledají nový materiál. Vyrobitelný bez…

I_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1326

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte