Dopis

Už za relativně představitelných pět let by měl být spuštěn superrychlý, takzvaný 5G internet. Důsledky tohoto zlomu jsou zároveň z dnešního pohledu těžko představitelné. Sítě nové generace unesou tolik dat v reálném čase, že dnes skloňované „stahování“ zcela pozbude smyslu. To je však ta nejmenší změna, která nás čeká. Sítě 5G pošlou do ulic měst samořiditelná auta, autonomní systémy budou ovládat vodní elektrárny nebo navádět stroj při život zachraňující operaci ještě předtím, než za pacientem v bezvědomí dorazí na sál lékař. Stabilita nových sítí rozhodne nejen o míře rozvoje společnosti a rozsahu změn v našich životech, ale jejich nečekaný výpadek o životě nebo smrti samotných. Bezpečnost internetu nové generace je tak už dnes mnohem méně teoretický koncept, než by se na první pohled mohlo zdát. A právě o něm proběhla v Praze na sklonku minulého týdne ostře sledovaná mezinárodní konference. Naznačila, kde kdo v blížícím se technologickém uragánu stojí.

Slon v salonku

Do sídla ministerstva zahraničních věcí na pražském Loretánském náměstí se ve čtvrtek sjelo sto padesát účastníků z více než třiceti zemí světa, rozdělili se do tematických skupin a po dvou dnech dospěli k následujícímu závěru: na bezpečnost v kyberprostoru by se nemělo nahlížet jako na čistě technickou záležitost. Síť odolná vůči možným narušením vyžaduje už při jejím budování odpovídající politiku státu, jasný právní rámec a v neposlední řadě masivní investice na straně soukromých firem.

I_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1185

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte