18-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Země, v níž se mohl stát ministrem kultury komik, musí být zvyklá na ledacos. Ovšem to, co v posledních dnech předvádí ve vedení tohoto rezortu Antonín Staněk, překonává i Vítězslava Jandáka.

Bezmála třicet let se ministerstvo snažilo posouvat své příspěvkové organizace k větší samostatnosti, aby fungovalo jen jako vzdálený pozorovatel dozorující nad jejich hospodařením. Staněk nyní nasadil zcela opačný kurz: ačkoli nemá na scéně coby člověk s nulovým kulturním přehledem žádný respekt, rozhodl se z pozice síly vystupovat jako vládce, jehož bude poslouchat každý, kdo bere od ministerstva peníze. A komu se to nelíbí, na toho podá trestní oznámení.

Kdo přijde na řadu

Dvě míří na jím odvolaného šéfa Národní galerie Jiřího Fajta. Když do ní před pěti lety Fajt nastupoval, každý věděl, že v jeho osobě přichází z Německa (pro léta strávená v něm ve vysokých funkcích ho má jako druhou vlast) hvězda s mezinárodním renomé, jejíž angažmá bude mít své výhody i nevýhody. Pozitiva se ukázala velmi rychle: díky jeho kontaktům se galerie zbavila pověsti spícího kolosu, do něhož nemá smysl chodit, instituce pořádala jednu výbornou výstavu za druhou, překopala své stálé expozice a dramaticky se jí zvedla návštěvnost a pověst v odborných (i zahraničních) kruzích.

Také negativa se projevovala už od počátku. Fajt byl totiž z ciziny zvyklý být za své manažerské schopnosti kombinované s mimořádnou kunsthistorickou erudicí řádně placen. To šlo v pozici šéfa věčně podfinancované…

I_obalka_R18_oprava1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R18_oprava1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte