Kultura

Místa ve tmě

V experimentálním debutu Koho vypijou lišky vyprávěla Lidmila Kábrtová o traumatickém dětství a dospívání dívky El v sedmdesátých letech pomocí mikrokapitol o padesáti slovech. Její druhá kniha Místa ve tmě je formálně umírněnější, spokojí se s propojením obyčejných povídek. Zdání však klame: nemá smysl číst je jednotlivě, až jako celek složí úplnou výpověď o zlomených ženách. V Magnesiích se na knihu nedostalo ani v nominacích, přesto patří k výrazným titulům nedávných měsíců.

Tucet povídek vypráví o ženách uzurpovaných dominantními muži, anebo o ženách, jež jako obranu před nimi zvolily promiskuitu. Náměty se nejeví originálně a jejich pointy, pokud na ně dojde, jsou předvídatelné. Žena, která proklamuje, že nechce mít děti, po nich touží; dívka si idealizuje vysněného chlapce, kterému jde jen o sex. Zní to jako červená knihovna? Je, ale Kábrtová banalitu používá cíleně, aby ji následně rozmyla poetickými metaforami, psychologickými motivy a rezervovaností. Odstup jí pak nedovoluje lacinou sentimentalitu ani kýčovou fatálnost. Následující povídka navíc vždy rozostří některou z předešlých: oživí schematické jednání hrdinky nebo zopakováním motivu rozšíří zdánlivě omezený svět postavy. I v nejobvyklejším způsobu propojování povídek, kdy se hlavní postava stane vedlejší, je rafinovaná a ukazuje třeba, jak rychlé závěry děláme rádi o druhých. Rutina se pak drolí pod tíhou nových okolností – a s ní definitivně i banalita a sociální konstrukce jejich životů.…

I_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte