Andrej Babiš provedl další změny ve vládě. Byla odejita ministryně průmyslu a ministr dopravy. Dan Ťok sice tvrdí, že odchází sám, ale i on byl pod tlakem, aby kabinet opustil. Oba členové vlády se stávali zejména v posledních měsících terčem vtipů, které inspirovaly jejich nepovedené výroky. Ať už se týkaly dálnic či drahých mobilních tarifů. Momentálně je ale zajímavější to, kdo je nahrazuje. Andrej Babiš totiž pokračuje ve své personální politice ve stylu: vybírám podle kritérií, která znám jen já sám.

Jistě, Karla Havlíčka (budoucí ministr průmyslu) známe o něco lépe, protože byl aktivní v Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR, ale Vladimír Kremlík je drtivé většině veřejnosti – i té odborné – neznámý. O druhém jmenovaném víme například jen to, že kdysi pracoval pro nechvalně známého ministra Řebíčka a má blízko k lidem kolem Miloše Zemana. Babiš tradičně dává prostor těm, kdo mu nadbíhají, nebo těm, kteří mají úkol, jenž má zůstat veřejnosti skryt.

Neriskujeme tím jen to, že získáme nekompetentní šéfy rezortů. Je tu také vyšší riziko neznámých střetů zájmů. Budoucí ministři totiž neprošli několikaletou „kontrolou“ prostřednictvím veřejné debaty, které jsou vystaveni klasičtí politici. Už při předchozích změnách ve vládě jsme psali to, co nyní platí dvojnásob: členové kabinetu nerozhodují jen o svých rezortech. Hlasují o vojenských misích, změnách daní, podobě rozpočtu, budoucnosti energetiky… Tedy o tématech, o nichž nemají ani tušení.

Klasická…

I_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte