14-hlava
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pochopitelně by se pro dnešní sloupek dalo najít nějaké výživnější téma, jenže tohle na nás při brouzdání internetem vyskočilo jako první. Hned jsme po něm sáhli, pustili se do rešerší a ještě před polednem byl článek dopsán. Nestojí sice za moc, ale máme ho z krku.

Ale teď vážně. Světem pracovní psychologie se zvolna šíří nový fenomén. Projevuje se právě tak, jak jsme popsali v úvodu, a kdekdo v něm s úžasem poznává sám sebe. Při písemném popisu je ovšem třeba dávat dobrý pozor, aby vám jej automatický jazykový korektor nezměnil na slavnějšího bratrance (respektive sestřenici) téhle nové neřesti. Takže pozor: dnes nebude řeč o prokrastinaci, nýbrž o prekrastinaci.

Kbelík podél cesty

Pojem je relativně mlád, přišel s ním teprve v roce 2014 profesor psychologie z Pensylvánské státní univerzity David Rosenbaum, který fenomén definoval jako „tendenci plnit, nebo alespoň začínat úkoly co nejdříve i za cenu navýšení fyzického úsilí“. Názorně bývá prekrastinace ilustrována příkladem, v němž se řada lidí poznává. Totiž: pokud přijedete autem na parkoviště k nákupnímu centru a zaparkujete na prvním volném místě, ačkoli je to odsud ke vchodu ještě dobrých tři sta metrů pěšky, právě jste si zaprekrastinovali.

Řada lidí jistě namítne, že prostě ráda chodí, psychologové práce však takové chování považují za záhadnější jev. Vidí v něm snahu co nejrychleji vyřešit nějaký úkol, i když taková překotnost zbytečně zvyšuje náklady celé operace.

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte