Vyšetřování případu podezřele vylákané padesátimilionové dotace na farmu Čapí hnízdo s největší pravděpodobností skončilo. Po třech letech: rok a půl trvalo policii přípravné šetření, další rok a půl samotné vyšetřování. Od sdělení obvinění jedenácti lidem – včetně současného premiéra – na podzim 2017 je to zatím nejdůležitější formální krok. A jde o signál o přesvědčení detektivů a státních zástupců, že shromáždili dost důkazů, aby dovedli premiéra a další obviněné před soud.

Klíčová osoba

Detektiv Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch – jak vyplývá z jejich veřejných vystoupení – při vyšetřování Čapího hnízda velmi úzce spolupracují. Dá se tedy skoro se stoprocentní jistotou předpovědět, že státní zastupitelství bude akceptovat návrh detektivů na obžalobu a že Jaroslav Šaroch pošle k soudu obžalovací spis.

Teď jsou ale na tahu obvinění a jejich obhájci. Loni v květnu státní zástupci zrušili obvinění čtyřem z nich, včetně Jaroslava Faltýnka. Neprokázalo se, že by se podíleli na přípravě údajného podvodu. Dalším, kdo ze spisu vypadl, je Andrej Babiš mladší. Žije ve Švýcarsku a nepodařilo se ho vyslechnout. Dnes je tedy jeho vyšetřování v rukou švýcarské prokuratury, která by měla nechat udělat znalecký posudek jeho duševní schopnosti čelit stíhání. Bude-li kladný, měla by ho vyslechnout a případně poskytnout protokol české policii. To ale může trvat měsíce i roky.

Andrej Babiš starší, jeho žena, jeho dcera a další tři obvinění se teď začnou…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte