Držitelem dvacátého šestého Českého lva za nejlepší film se předminulou sobotu stal univerzálně sdělný, citlivě natočený příběh o dvou puberťácích narážejících na svět dospělých nazvaný Všechno bude. Vzhledem k nominacím je to vítězství zasloužené. Nabízí se ale i myšlenka, že filmu pomohl dobře zvolený, pozitivní titul, který se dá vtipně variovat jako slovní hříčka do zpráv o celkových vyhlídkách českého filmu. Když vznikají snímky jako Všechno bude, tak nakonec možná opravdu všechno bude – i skutečně dobrý český film, na nějž už se tak trochu nevěří. Pokud chtěli hlasující vyslat pozitivní zprávu o budoucnosti českého filmu, pak nemohli volit jinak. Toman,Tlumočník nebo Zlatý podraz svými pohledy do minulosti mnoho užitku vyhlídkám do budoucna nedělají.

Z jednoho udělování cen nejde usuzovat na dalekosáhlé tendence či trendy v národní kinematografii. A už vůbec ne na razantní změny kurzu. Každý rok může být jiný. Jeden přináší víc historických látek, v jiném se zase mohou sejít projekty, jejichž tvůrce více zajímá současnost nebo obecnější či osobnější témata a nejsou navázány na místní historická traumata.

Čeští lvi ale přece jen jednu obecnější změnu nasvítili. Jejich výsledky odrážejí v jistém ohledu střídání generací a s ním i látek, které už několik let český film opatrně zažívá. Generaci Jana Hřebejka či Jana Svěráka dorostla v tvůrcích jako Olmo Omerzu nebo Jan Prušinovský konkurence, která sice (zatím) nevyrábí…

I_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jindřiška Bláhová

redaktorka, kultura

blahova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 476

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte