Kultura

Čechoslováci v Gulagu I. a II.

57_gulag2
Jan Dvořák, Jaroslav Formánek, Adam Hradilek: Čechoslováci v Gulagu II.

Parafráze Tolstého citátu, že šťastní lidé jsou si navzájem podobní, ale každý tragický osud je unikátní, by se hodila jako motto dvoudílné knihy Čechoslováci v Gulagu, jež vychází ze stejnojmenného trojdílného dokumentu ČT a Ústavu pro studium totalitních režimů. Spíše než odbornou veřejnost má kniha ambici oslovit poučené laiky, pro něž může být řada osudů stále neznámá. A tento cíl plní. Atraktivní a srozumitelnou formou přibližuje příběhy Čechů a Slováků, kteří se za často neuvěřitelných okolností a bez viny dostali do soukolí sovětského represivního režimu a skončili v síti nápravně-pracovních táborů – nechvalně proslulém systému Gulag.

Zatímco v dokumentu se autoři soustředili na deset postav, především druhý, aktuální díl knihy nabízí dalších třináct osudů. Některé již známé příběhy autoři převyprávěli z vydaných vzpomínek či sekundární literatury, jiné doplňují vlastním výzkumem v českých, ruských či ukrajinských archivech – nebo pracují s dokumenty, které jim poskytli příbuzní obětí a které dokládají jejich snahu dostat své blízké z gulagu úřední cestou.

Češi a Slováci se v gulagu mohli ocitnout třemi způsoby. Buď jako v případě krajanů, kteří se v 19. století vystěhovali do Ruska, se coby příslušníci „podezřelé menšiny“ stali oběťmi kolektivizace, nebo v čistkách uvízli jako idealisté, kteří odešli do Sovětského svazu posílit…

I_obalka_R12_Oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R12_Oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte