Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Civilizace

Orel nad horami

Na prérii stojí letiště ve tvaru indiánských stanů. Kolem je pustina, ze které se zvedají Rocky Mountains (Skalnaté hory) a pár mrakodrapů milionového hlavního města státu Colorado, Denveru.

Colorado je můj nejoblíbenější americký stát. Možná proto, že jsem tam kdysi vykouřil obří vodní dýmku míru s tehdejším náčelníkem Navahů a po tomto rituálu jsem uviděl nejen svět v trochu veselejší podobě, ale také jsem dostal velkou chuť k jídlu, kterou náčelník hned zahnal pečenou kukuřicí.

Když najedete u města na jednu z hlavních amerických dálnic spojujících východní a západní pobřeží, Interstate 70, někde mezi srdcem a mozkem se zažehne nějaký prapůvodní pocit dobývání Divokého západu, kombinovaný se záchvěvy zlaté horečky, který z fantazie chlapce přetrvává i ve dnešním, racionálními úvahami zmoženém muži.

Planina kolem Denveru je v nadmořské výšce Sněžky a „sedmdesátka“ se pomalu šplhá do hor k Eisenhowerovu tunelu ve výši 3401 metrů nad mořem. Silnice je sevřená mezi kopce, které v dálce rámují čtyřtisícové zasněžené štíty hor, a po obou stranách jsou do skály vestavěné zbytky zmíněného romantického období. Rozpadající se domy, staré doly na zlato a stříbro a všude kolem lesy a sníh, který vítr honí po stromech ve velkých vírech.

Někdy na „sedmdesátku“ spadne lavina. Lemují ji cedule se vzkazy pro řidiče kaminonů: Truckers, pokud vám selžou brzdy, nesjíždějte k nám do vesnice, ale pokračujte po dálnici!

Než byl postaven Eisenhowerův tunel, jezdilo se na západ…

I_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte