Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura Kultura

Snad to dáme

Populární hudba v roce 2018 mluvila o smutku, apatii i lidské slabosti

2018 iHeartRadio Wango Tango By AT&T - Show
Prostě dýchej, dýchej a dýchej. (Ariana Grande) • Autor: Getty Images for iHeartMedia

Úzkosti, deprese, přetížení pocity a chuť necítit zhola nic – z témat, o kterých se těžko mluví i v soukromí a často bývají tabu, se v roce 2018 staly ústřední náměty populární hudby. Po dlouhých sezonách, kdy hity burcovaly ke společenské odpovědnosti, uvědomělosti a propagovaly aktivismus, se do hitparád vyhouply skladby, které mluví o smutku, bezmoci a přetížení z toho, co se děje kolem nás. Může za to nejen generační výměna v globálním showbyznysu, ale také skutečnost, že popularitu písní dnes díky streamování stále více určuje vůle posluchačů než jasná vize umělce nebo obchodní strategie vydavatelství.

„Cítím, jak se mi krev vaří, přísahala bych, že se obloha hroutí. Vím, že to všechno je umělé. Čas letí a já ztrácím kontrolu. Nevím, co ještě zkusit, ale vždycky jsi mi říkal: Prostě dýchej, dýchej a dýchej a dýchej,“ zpívá Ariana Grande ve svém čerstvém hitu breathin, který doslova popisuje všechny symptomy panické ataky, kdy se člověk nemůže pořádně nadechnout.

Záchvaty úzkosti pětadvacetiletá zpěvačka trpí od dětství. V posledním roce dosáhly vrcholu především poté, kdy na jejím koncertě v Manchesteru odpálil sebevražedný útočník bombu, jež si vyžádala dvacet dva obětí. Po návratu do studia se rozhodla nic nesmlčet a o úzkostech mluvit i zpívat, což zachycuje její album Sweetener – jedno z nejlepších alb roku, které Ariana…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1272
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte