2018 iHeartRadio Wango Tango By AT&T - Show
Prostě dýchej, dýchej a dýchej. (Ariana Grande) • Autor: Getty Images for iHeartMedia

Úzkosti, deprese, přetížení pocity a chuť necítit zhola nic – z témat, o kterých se těžko mluví i v soukromí a často bývají tabu, se v roce 2018 staly ústřední náměty populární hudby. Po dlouhých sezonách, kdy hity burcovaly ke společenské odpovědnosti, uvědomělosti a propagovaly aktivismus, se do hitparád vyhouply skladby, které mluví o smutku, bezmoci a přetížení z toho, co se děje kolem nás. Může za to nejen generační výměna v globálním showbyznysu, ale také skutečnost, že popularitu písní dnes díky streamování stále více určuje vůle posluchačů než jasná vize umělce nebo obchodní strategie vydavatelství.

„Cítím, jak se mi krev vaří, přísahala bych, že se obloha hroutí. Vím, že to všechno je umělé. Čas letí a já ztrácím kontrolu. Nevím, co ještě zkusit, ale vždycky jsi mi říkal: Prostě dýchej, dýchej a dýchej a dýchej,“ zpívá Ariana Grande ve svém čerstvém hitu breathin, který doslova popisuje všechny symptomy panické ataky, kdy se člověk nemůže pořádně nadechnout.

Záchvaty úzkosti pětadvacetiletá zpěvačka trpí od dětství. V posledním roce dosáhly vrcholu především poté, kdy na jejím koncertě v Manchesteru odpálil sebevražedný útočník bombu, jež si vyžádala dvacet dva obětí. Po návratu do studia se rozhodla nic nesmlčet a o úzkostech mluvit i zpívat, což zachycuje její album Sweetener – jedno z nejlepších alb roku, které Ariana…

obalka-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1434

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte