39A_jaros
Najít harmonii. (Měšický zámek)

Patnáct kilometrů za Prahou je ukryto místo, které představuje vrchol civilizace – české Versailles. Rozlehlý zámek v Měšicích přitom nevyniká jen svojí stavbou, část areálu je ukryta v lese až dvě stě let starých stromů připomínajících Boubínský prales. Takovou směs zjemnělosti a divočiny na dosah velkoměsta nemá v Evropě snad nikdo. Unikát se ale ocitl v ohrožení a v pralese vzplanul boj.

Zbourat bariéru

Když si šlechtická rodina Nosticů nechala ve druhé polovině 18. století postavit měšický zámek, bylo to nepochybně výrazem jejich mocenského vzestupu. František Václav Nostic se tehdy stal pražským purkrabím, pro vídeňský dvůr císařovny Marie Terezie spravoval Pražský hrad. Prestiž, která s novým úřadem souvisela, se musela odrazit i v sídle Nosticů. Menší sídlo za Prahou – shodou okolností nedaleko Měšic – přestalo stačit a rodina se rozhodla pro velkolepější rodovou stavbu.

39C_foto archiv obce Měšice
Prestiž, která nešla přehlédnout.

Na stavbu měšického zámku byli povoláni špičkoví architekti v čele s Antonem Haffeneckerem, podíleli se na ní i spolupracovníci slavného Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Za předlohu si vzali zámky francouzských králů, někteří historici architektury mluví o Měšicích jako o tzv. českém Versailles. Měšice byly pojaty „mimořádně velkoryse“, hlavní zvláštnost ale spočívá v něčem jiném než v…

obalka-1
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

obalka-1
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte