Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Dopis z…

Dopis z Lyonu

Bůh je mrtev

Pallbearers carry the coffin of late French chef Paul Bocuse after the funeral service at the Saint…
Autor: REUTERS

Lyon je město konzervativní, až zpátečnické. Ctíme tu tradice. Také nás válcuje globalizace se svými obchodními řetězci a šmejdy na jedno použití, ale bráníme se jí zuby nehty. Nikde člověk nenarazí na tolik pekáren, řeznictví a sýráren, švadlen a krejčích, restaurátorů nábytku, čalouníků, rámařů, houslařů a hodinářů jako v Lyonu. Když se v zámku ve Versailles porouchají hodiny, kam myslíte, že je pošlou na opravu? Máme trhy se starými knihami i kamenné antikvariáty, obchody s mincemi a se známkami. Nesčetně opraven kol a – to je opravdu unikát – dílnu, ve které vyrábí automaty. Ano, ty pohyblivé loutky, co se dřív dávaly do výloh nebo do střelnic. K dílně patří malé muzeum.

Lyon nikdy nebyl pro revoluci. Lyoňané mají své kořeny pevně zapuštěné mezi Rhônou a Saônou, a třebaže posledních pár let předstírají, že jsou evropská metropole, s cizinci se moc nebaví. Staré rodiny si hlídají svá teritoria a hned tak někoho mezi sebe nepustí. Republikáni nebo roajalisté, katolíci nebo svobodní zednáři, především a nad vším jsou Lyoňané.

Mají své město, svůj byznys a ještě donedávna měli svého Boha. Jmenoval se Paul Bocuse. Monsieur Paul, jak mu tady říkali.

Kuchař, jehož jméno se stalo pojmem od Tokia po Manhattan, zemřel 20. ledna ráno, v pokoji, ve kterém se v roce 1926 narodil. V patře nad hospodou, kterou zdědil po svých rodičích a z níž udělal kultovní místo. Nachází se na břehu Saôny, ve vesnici Collonges-au-Mont-d’Or, pár kilometrů od Lyonu. Má zeleně a červeně…

I_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte