Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Komentáře

Říkat „jsem pro EU“ nestačí

Pět otázek, které by měl Babiš před příští cestou do Bruselu zodpovědět

Ačkoli je nad slunce jasné, jak výrazně se na nebývalé české prosperitě posledních let podepisuje členství v Evropské unii, jeho odpůrci cítí šanci. Navzdory logice věci se dávají dohromady a poprvé od vstupu do Unie se objevují zcela konkrétní plány na český výstup, který už dostal název – czexit. Vzhledem k rozložení politických sil se tedy zdá, že o českém vztahu k EU může rozhodovat Andrej Babiš a jeho strana.

Proto bylo zajímavé sledovat minulý týden Babišovu první významnější cestu do Bruselu. Sešel se s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a dal několik rozhovorů evropským médiím. Z nich ale vzešly spíš sporné formulace, které by měl český premiér vyjasnit. Celé to lze shrnout do pěti otázek, které by bylo dobré lidem v Česku zodpovědět.

Co? A kdy?

Babiš zvolil v Bruselu neobvyklou komunikační taktiku. Snažil se partnerům vysvětlit, že by měli být rádi za jednání s ním, protože v záloze doma v Česku čekají vlčáci, kteří netouží po ničem menším než výstupu z EU. Babiš proto dodal, že potřebuje od zbytku EU „porozumění“ pro nesnadnou politickou situaci. Problém ovšem je, že porozumění pro vnitropolitické potíže potřebují všichni, zejména Itálie a Řecko, které disponují nehlídatelnou pobřežní hranicí, a jsou tak první na ráně migračním tlakům.

První otázka tedy zní: Jak naopak česká vláda projeví porozumění pro politickou situaci, v níž se nacházejí vládní politici dalších členských států EU?

Babiš v Bruselu vyzdvihoval, že podporuje…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

2007-1057-vobr-svehla.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2001
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte