Legenda firmy Ikea, kterou tak barvitě vypráví firemní muzeum v centrále v Älmhultu, začíná ponožkami. Kousavé fusekle z hnědé vlny ve vitríně jsou ručně pletené a stejně pečlivě mnohokrát zašívané. V příběhu symbolizují chudé zemědělské Švédsko, kde se v roce 1926 narodil Ingvar Kamprad, už navždy skromný, šetrný a úsporně uvažující. V další vitrínce o kousek dál jsou krabičky sirek, jejichž prodejem si vydělával již jako pětiletý. A pak je tu také katalog jeho zásilkového obchodu z roku 1957. Už tehdy mladý obchodník pochopil, jak je ekonomicky výhodné odšroubovat stolu nohy a sbalit ho do ploché krabice. Co začalo jako malý podnik zapadlý v lesích švédského vnitrozemí, se soustavnou prací svého zakladatele stalo miliardovým globálním impériem se sto šedesáti tisíci zaměstnanci.

Ingvar Kamprad zemřel 27. ledna, takže legenda geniálního švédského obchodníka byla v posledních dnech mnohokrát zopakována. Včetně toho, co ji kazí. Babička původem z Radonic na Karlovarsku, která odešla do Švédska, sympatizovala s Adolfem Hitlerem a pod jejím vlivem také mladý Ingvar vstoupil do švédské nacionálněsocialistické strany a aktivně pro ni pracoval – přesně v době, kdy zakládal Ikeu. Byly i jiné závady jako dětská práce či retušování žen z katalogu pro arabský svět. Nicméně legenda je legenda a Ingvar Kamprad je v myslích svých globálních zákazníků zapsán především jako ten, kdo „zlepšuje každodenní život mnoha lidem“ – jak znělo jeho heslo.

Happy mramor

Je tu ale ještě…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1333

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte