Donald Trump Gulf Course
Svou hru hrají chytře, přesně, s jistou elegancí. (Donald Trump na golfu) • Autor: Profimedia, TEMP Camerapress

Budoucího lídra s autoritativními sklony lze prý celkem dobře rozpoznat předem. Američtí politologové z Harvardovy univerzity Steven Levitsky a Daniel Ziblatt dokonce sestavili přehled základních varovných signálů, při jejichž zaznamenání je zapotřebí zbystřit pozornost. Budoucí autoritář či diktátor se klidně v počátcích své kariéry může halit do roušky nevinného demokrata s ušlechtilými reformními záměry. Již na začátku politické cesty se však dost často dopouští různých rétorických přešlapů, jež naznačují, že nemá svoje představy o fungování demokracie a právního státu úplně srovnané.

Například signál číslo jedna, takový politický kandidát slovně nebo i činy ohrnuje nos nad demokratickými pravidly hry. Demokracie se mu jeví příliš komplikovaná, nedá se v ní pro samý kompromis a jednání nic pořádného prosadit – nebo něco v tom smyslu. Nebo signál číslo dvě, političtí protivníci jsou v jeho očích smrtelným nebezpečím lidu a národa. Jsou to vlastně zrádci, cizáci, žijí ve světě úplně jiných, zcela nepřátelských hodnot. Ještě hůř, signál číslo tři, budoucímu autoritáři nevadí „trocha“ dobře míněného násilí. Nemusí k němu sám přímo vyzývat, když ale někomu jeho jménem uletí pěst, nic tak hrozného se zase neděje. Čtvrtá varovná kontrolka je také přesvědčivá. Horlivý vůdce občas utrousí, že někteří jeho demokratičtí oponenti mají možná až příliš velký prostor k rozletu. Co si to média vlastně dovolují, klást tak drzé otázky? Je si protikandidát jistý, že nebude muset někdy…

I_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1582

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte