Itapoana minulý týden naložili do náklaďáku a odvezli z jeho louky na farmě Gameleira do Salvadoru, hlavního města brazilského státu Bahía.

Itapoan byl tříletý býk rasy zebu, dovezené do Brazílie zhruba před sto lety z Indie.

Když se ocitl na pódiu pravidelné zemědělské aukce v hlavním městě, pravděpodobně pod vlivem stísněného prostoru ztratil nervy a před zraky užaslých kovbojů vyrazil nejbližšími dveřmi pryč; prchal z místa, které se mělo stát předstupněm k nudnému životu plemenného býka v ohradě za ostnatým drátem.

Chvíli běžel, procházel se po hlavní třídě, potom se potloukal někde u letiště. Když se ho majitel pokoušel nalákat na dvě krávy, Itapoan odešel do hustého křoví a své pronásledovatele tak setřásl.

Po pěti dnech se objevil na pláži Stella Maris, oblíbené salvadorskými surfaři. Před zraky užaslých plážových povalečů vstoupil do vln a celou hodinu bojoval s příbojem, zatímco si ho surfaři natáčeli na video a posléze se snažili šestisetkilogramové zvíře dostat z vody a zachránit mu život. Na videu je vidět, že býk bojuje s lámajícími se vlnami, ale místo toho, aby se nechal příbojem odtáhnout ke břehu, zarputile pokračuje ve vysilující činnosti.

Po hodině bylo dobojováno. Klukům se sice Itapoana podařilo dostat ke břehu, ale už bez života.

Co se děje v hlavách našich zvířecích přátel, kteří dokážou takovým způsobem vzít život do svých… kopyt, asi nejde popsat. Majitel, jemuž býk připravil ztrátu kolem devíti tisíc realů (asi 55 tisíc korun),…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte