Trvalou populistickou většinu lze podle Steva Bannona vytvořit spojením sil zleva i zprava. Právě proto byl letos v Itálii, kde ve vládě zasedly strany zastupující oba tyto póly. Právě proto Bannon doufá, že odláká demokratům některé z příznivců Bernieho Sanderse. Bannon by se mohl ale také zajímat o vzestup nového levo-pravého populismu ve Francii.

Protesty francouzských „žlutých vest“ zatím nemají stranu, strukturu a vedení. Přesto už kolují seznamy požadavků. Jejich podstatou jsou nepoužitelné iluze – například ústavní strop daní ve výši 25 procent spolu s masivním zvýšením sociálních výdajů. Na takovýchto manifestech je nápadné, že kombinují tradiční požadavky pravice i levice. Není proto divu, že hnutí má podporu skoro 90 procent příznivců krajní levice i krajní pravice, ale pouhých 23 procent voličů Macronovy centristické strany.

Povstání „žlutých vest“ se přeneslo také do Belgie, kde se zhroutila křehká vládní koalice, především kvůli tématu imigrace. I tam to však vypadá, že protesty jsou projevem všeobecné nespokojenosti vlevo i vpravo. Stejně jako ve Francii, Americe a Británii jde zřejmě o odpor venkova vůči městským elitám.

Trhlina mezi relativně lépe vzdělanými lidmi z měst a méně vzdělanými obyvateli venkova se pravděpodobně stává novou dělicí linií západní politiky. Všude se „outsideři“ cítí přehlížení nebo pohrdaní. Všude mají silný odpor k metropolitním elitám. Příčiny jsou částečně třídní, částečně kulturní, je v tom však také silný prvek…

I_obalka_R51_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R51_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte