48-profil
Robert Fico • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Juraj Šeliga (28) vypadá trochu unaveně. Ale nelituje, že to už není pod tíhou dizertační práce, na níž donedávna pracoval jako doktorand katedry ústavního práva a teorie práva na Trnavské univerzitě. Studium přerušil, protože už devátý měsíc věnuje téměř veškerý svůj čas iniciativě Za slušné Slovensko, jíž se během série protestů vyvolaných na jaře vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové podařilo do ulic dostat desítky tisíc lidí a reálně promluvit do dění v zemi. Šeliga teď místo teorie zápasí s právní praxí. Konkrétně s trestním oznámením, které na něj a šest dalších lidí z iniciativy podal anonymní zdroj a jež policie za podivných okolností zvedla ze stolu. Nebo s podezřením, že on a jeho kolegové jsou sledováni a někdo se je pokouší diskreditovat. „Teď jsme zrovna o něco víc unavení a jasně že nám to trochu zasahuje do soukromí, ale cítíme taky velkou podporu. A je prostě třeba vytrvat, jsme na důležité křižovatce,“ reaguje na tyto potíže Šeliga. „Víme, že musíme pokračovat,“ kýve hlavou na souhlas také Karolína Farská, další z vůdčích osobností Za slušné Slovensko a čerstvá studentka evropských studií, která sedí po Šeligově boku nad obědem v bratislavské restauraci.

Důkaz, že to má smysl, dostali nedávno v komunálních volbách, k nimž – i díky jejich mobilizační kampani – přišlo víc lidí než v minulosti a v nichž uspěli také jimi podporovaní kandidáti. A právě v aktivitách kolem voleb – zemi čekají příští rok prezidentské a evropské volby,…

I_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1767

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte