Třicítka chlapců kolem deseti let honí merunu na nerovném hřišti. Balon odskakuje od hluboce vyjetých kolejí, které vytvořila obracející se auta. Početné kravince na levé straně hřiště připomínají, že se sem často zatoulá dobytek. Místo autové čáry na pravé straně hřiště tu mají navršené do metrové výšky pytle s pískem. Za nimi se otevírá prudký sráz do údolí, kde se nachází centrum kolumbijského Medellínu.

Malé hráče cepuje čtyřicetiletý Camilo Andrés Castañeda, který to bere jako svaté poslání. Chlapík v černé baseballové čepici a s píšťalkou na krku každý trénink zahajuje a zakončuje dlouhou modlitbou. Založil zde neziskovku Sembrando paz y esperanza (Zasíváme mír a naději) pro hochy ze zločinem proslulé čtvrti Comuna 13, která je rozlezlá po horních partiích medellínských kopců. „Chci tyhle kluky někam dotáhnout. Ne fotbalově, to může být sen jen pro ty výjimečně nadané. Ale vždy během tréninků, které máme třikrát týdně, jim mluvím do duše, aby studovali a hlavně, aby se nedávali k žádné ozbrojené bandě,“ říká mi při posezení na plastových židlích v krámku, kam jeho svěřenci chodí po skončeném fotbálku utrácet kapesné za sladkosti.

Varování od něj má svou váhu, protože Castañeda s nimi mluví o svých zkušenostech, kdy on sám jako dvacátník po tři roky patřil k městským jednotkám pravicových paramilitares. Jejich ideologie mu byla ukradená. Jen se chtěl pomstít levicovým revolucionářům z organizace FARC, kteří mu zabili dva bratry. Jako tisíce mladých mužů a žen před…

I_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte