Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Agenda

Třináct malých laboratoří

Kanada je první vyspělou zemí, která zkouší plošnou legalizaci marihuany

Kanada odstartovala smělou výzvu. Od minulé středy mohou plnoletí kanadští občané konzumovat marihuanu pro rekreační účely. Není to světová marihuanová premiéra – už pět let je kouření pro zábavu legální v jihoamerické Uruguayi a v několika amerických státech. Kanada je ovšem první velkou a vyspělou zemí, která k legalizaci marihuany přistoupila. Co se bude dít, zajímá všechny: politiky, lékaře, právníky, velké firmy i drogové dealery.

Nejednoznačné

Spolu s možností změnit své vědomí bez obavy z trestu dostali kanadští občané k nastudování poměrně složitý právní labyrint. Kanada se dělí na deset států a tři provincie. Na každém území platí trochu jiná pravidla. Někde je možné kouřit od osmnácti, jinde až o rok později. Někde bude možné koupit marihuanu v kamenném obchodě, někde pouze on-line. Někde se bude možné intoxikovat kdekoli, jinde pouze v soukromí. Čerstvě přijatý zákon sice ze své podstaty liberalizuje drogovou politiku, zároveň ale může velmi přísně trestat ty, kdo jej budou jakkoli překračovat.

Zkušenosti z Uruguaye ukazují, že dvě podstatná očekávání, která legalizace marihuany vzbuzuje, se nenaplňují. Nebo alespoň zatím ne. Lidé, i když už zmizí lákavost „zakázaného ovoce“, nekouří marihuanu méně. Je tomu naopak, uživatelů je víc. A co je důležitější – s legalizací neslábne černý trh. To je způsobené hlavně tím, že státní produkce marihuany a státem licencovaná distribuce zdaleka nepokrývají poptávku. Získat legální drogu je natolik složité nebo je…

I_obalka_R43
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R43
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1164
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte